Witamy na stronie

 

Międzyzakładowego Związku
Zawodowego Pracowników
Inżynieryjno - Technicznych
„KADRA”
przy
PAK KWB „KONIN” S.A.

Strona GłównaAktualnościDIALOG W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI WĘGLA BRUNATNEGO Z UDZIAŁEM FORUM

MATERIAŁY ZNAJDUJĄCE SIĘ NA STRONIE MZZ PIT KADRA

TYLKO DO UŻYTKU WEWNĘTRZNEGO DLA CZŁONKÓW ZWIĄZKU

DIALOG W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI WĘGLA BRUNATNEGO Z UDZIAŁEM FORUM

 

3 września 2015 r. w CPS Dialog odbyło się pierwsze po dwóch latach posiedzenie zespołu branżowego z udziałem strony związkowej. Trójstronny zespół ds. branży węgla brunatnego debatował na temat przyszłości branży węgla brunatnego, gwarancji zatrudnienia, zabezpieczenia strategicznego złóż. 

 

Z ramienia Forum Związków Zawodowych w spotkaniu uczestniczył m.in. wiceprzewodniczący FZZ, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego KWB Bełchatów Waldemar Lutkowski .

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele resortów: gospodarki, skarbu państwa oraz pracy i polityki społecznej.

Omówiono: politykę inwestycyjną PGE S.A. w najbliższych latach, projekt Polityki Energetycznej Polski do 2050 r., problem sporów zbiorowych w PGE Bełchatów i Turów, sytuację PAK KWB Adamów i Konin.

Strona związkowa oceniła strategię dla sektora węgla brunatnego jako zbyt ogólnikową, zmierzający do eliminacji węgla brunatnego z polskiej gospodarki. Podkreśliła związane z tym negatywne skutki społeczne dla tysięcy rodzin od lat związanych z poszczególnymi kopalniami, które mogą stać się beneficjentami opieki społecznej.

Jak mówił Waldemar Lutkowski, taka perspektywa to nie tylko zagrożenie dla dialogu, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla pokoju społecznego. Dodał, że związki w negocjacjach nie wysuwają żadnych roszczeń płacowych. Chcą jedynie gwarancji zatrudnienia i zabezpieczenia przyszłości strategicznych dla polskiej energetyki złóż.

Brak chęci do porozumienia skończył się ogłoszeniem w Bełchatowie i Turowie referendum strajkowego, którego wyniki będą znane za kilka dni. Jednak, jak zadeklarował na posiedzeniu zespołu wiceprzewodniczący Forum, związki nadal są gotowe zasiąść do stołu rozmów.

Zastrzeżenia dla strategii dla energetyki zgłosił również prezes PGE GiEK S.A. Jacek Kaczorowski. Jak zaznaczył, w polityce energetycznej powinny znaleźć się zapisy o zabezpieczeniu strategicznym złóż węgla brunatnego pod kątem przyszłego zagospodarowania górniczego i energetycznego. Niezbędne jest wskazanie konkretnych lokalizacji.

Kolejne posiedzenie zespołu trójstronnego ds. branży węgla brunatnego planowane jest w ciągu najbliższego miesiąca.

Anna Grabowska

Źródło FZZ

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli nasi przedstawiciele z ramienia MZZ PIT KADRA przewodnicząca Alicja Messerszmidt , NZZPRC RUCH KWB KONIN  przewodniczący Andrzej Mazur w wspólnej dyskusji na temat branży węgla brunatnego zwrócili uwagę na zabezpieczenie złóż zagłębia konińskiego jako złóż o znaczeniu strategicznym i zagwarantowanie prawne tych kwestii. Skierowali również prośbę do Ministerstwa Skarbu o przyspieszenie prac w tym zakresie, ponieważ Kopalnia Konin nie ma już czasu na dalsze oczekiwanie. Zwrócono uwagę, że Ministerstwo Skarbu Państwa przez okres 36 miesięcy od czasu sprzedaży w ogóle nie interesowało się Kopalnią Konin – czy wszystko było zgodne z zapisami umowy prywatyzacyjnej . Zwrócono również uwagę na zaprezentowany projekt energetyki polskiej, przesłany do konsultacji, jest zbyt ogólnikowy i niezawierającymi planów rozwoju sektora górniczo-energetycznego. W ocenie związkowców projekt zmierza do eliminacji węgla brunatnego z polskiej gospodarki.

 

Joomla templates by Joomlashine